فارسی - English
 
 
 
صفحه اصلی

پیوند های مرتبط:: بررسی چند ابهام در فهرست خریداران کاغذهای وارداتی بوی «کــاغذبــازی» می‌آید

 
بررسی چند ابهام در فهرست خریداران کاغذهای وارداتی بوی «کــاغذبــازی» می‌آید

كارخانه یا تجارتخانه
اگر به خاطر داشته باشید، در گزارش «تولیدكننده‌ای كه واردكننده شد» ذكر كردیم كه تلاش‌های ما برای گفت‌وگو با مدیرعامل كارخانه چوب و كاغذ مازندران به یك پاسخ ختم شد. مدیران این كارخانه توضیح دادند: طی توافقی كه با وزارت ارشاد و صمت جهت تنظیم بازار تامین تقاضای مشتریان به‌عمل آمد، مقرر شد به جای واسطه‌ها، شركت چوب و كاغذ علاوه بر تولید بخشی از نیاز كاغذ روزنامه كشور نسبت به وارد كردن كاغذ روزنامه از مارك‌های معتبر اروپایی اقدام و با هماهنگی سازمان‌های ذی‌ربط به نرخ مصوب سازمان حمایت از حقوق مصرف‌كنندگان نسبت به توزیع و فروش آن به كلیه تعاونی‌ها و انجمن‌های زیر نظر وزارت ارشاد و روزنامه‌های پرتیراژ كشور اقدام كند. ولی دیروز سیدمحمدرضا دربندی، مدیركل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی به خبرگزاری فارس گفته، این كارخانه بدون هماهنگی با وزارت ارشاد اقدام به توزیع كاغذ كرده است.
بر‌اساس این مصاحبه، اقدام كارخانه چوب و كاغذ مازندران برای واردات كاغذ زیر نظر معاونت مطبوعاتی نبوده است. دربندی همچنین اظهار كرده كه نمی‌داند كارخانه چوب و كاغذ مازندران كارت بازرگانی دارد یا خیر و طبق قانون مجاز به وارد كردن كاغذ خارجی بوده یا نه، اما تاكید كرده كه كاغذهای وارداتی را بدون نظارت معاونت مطبوعاتی و بدون اطلاع به این معاونت توزیع كرده است.
گویا علاوه بر این‌كه كارخانه چوب و كاغذ مازندران سال گذشته یك میلیون و ۶۰۰ هزار یورو ارز دولتی برای واردات كاغذ دریافت كرده، امسال هم به واردات كاغذ ادامه داده البته با ارز نیمایی و بیشتر به یك تجارتخانه بدل شده است.اظهارات یك منبع آگاه
كارخانه چوب و كاغذ مازندران صرفا یكی از واردكنندگان كاغذ تحریر و روزنامه است كه سال گذشته ارز دولتی دریافت كرده و احتمالا موارد دیگری هم بتوان پیدا كرد كه با ارز دولتی كاغذ وارد كرده و در بازار توزیع كرده‌اند، اما این همه ماجرا نیست چرا كه شنیده‌های ما حاكی از آن است كه بعد از تنگ شدن عرصه بر واردكنندگان كاغذ چاپ و تحریر و روزنامه، برخی از واردكنندگان متخلف بر آن شده‌اند كه فهرست‌های جعلی از خریداران منتشر كنند.
یك منبع آگاه در این باره به جام‌جم گفته است كه به یك ناشر معتبر پیشنهاد شده كه در ازای دریافت ۴۰ میلیون تومان بپذیرد كه نامش در فهرست خریداران كاغذهای وارداتی درج شود. به عبارتی واردات كاغذ با ارز دولتی به اندازه‌ای بی‌سامان بوده كه یك فرد یا موسسه توانسته ارز دولتی بگیرد، مقادیر قابل توجهی كاغذ تحریر وارد كند، در بازار آزاد بفروشد و سود كلانی به جیب بزند تا اندازه‌ای كه پرداخت ۴۰ میلیون به یك ناشر برایش كاملا معقول و به صرفه بوده و بعید نیست در فهرست خریداران كاغذ از جمله فهرستی كه كارخانه چوب و كاغذ مازندران منتشر كرده، افراد یا موسساتی باشند كه در ازای رقم مشخصی حاضر شده‌اند نام‌شان در این فهرست ذكر شود بدون این‌كه كاغذی خریده باشند!تعداد بازدید : 28070
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 02:41- 1398/4/25
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت تجارت گستران خوارزمی می باشد ©