فارسی - English
 
 
 
صفحه اصلی

پیوند های مرتبط:: رونق تولید کاغذ ایرانی

رونق تولید کاغذ ایرانی

رضا حسین زاده ترکالکی-تحلیلگر صنعت-دغدغه رهبر انقلاب که در بازدید از بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عنوان شد منوط به تحول و راه‌اندازی کارخانه‌های کاغذ و توانمندسازی آنهاست که با فعالیت کارخانه‌های کاغذسازی در کشور شاهد رونق تولید و اشتغال‌زایی جوانان جویای کار نیز خواهیم بود.

یکی از بهترین صنایع تولید کاغذ در ایران،شرکت کاغذ کارون شوشتر در شمال استان خوزستان می باشد. که ظرفیت تولید خمیر کاغد را دارا می باشد. چناچه چرخ کاغذسازی کارون بچرخد ازباگاس و ضایعات صنایع کشاورزی، تولید خمیرکاغذ شود و سرمایه ها به سوی بازیافت هدایت خواهد شد.و در سال رونق تولید شاهد شکوفایی و انقلاب جهادی در تولیدات کاغذ ملی خواهیم بود.

علیرغم تمامی پیشرفت‌ها و دستاوردهای نوین بشر امروز در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، کاغذ هنوز جایگاه سنتی خود را در عرصه های، اجتماعی حفظ کرده و به عنوان کالایی استراتژیک در سامانه های اداری، آموزشی، علمی، فرهنگی و اطلاع رسانی جوامع بشری نقش بی بدیلی ایفا می کند.

وابستگی صنایع تولید کاغذ کشور به درختان جنگلی به عنوان منبع اصلی تأمین ماده اولیه، کمبود منابع جنگلی و فقر سرانه جنگل در کشور و میزان تقاضا و نیاز فزاینده کشور به کاغذ، لزوم معرفی و به کارگیری منابع جدید و قابل اتکاء و یا لااقل تأمین بخشی از مواد اولیه مصرفی صنایع کاغذسازی از منابع غیرجنگلی به سهم خود می تواند نقشی به سزا در حفظ و صیانت از جنگل ها و حفظ منابع طبیعی و محیط زیست داشته باشد.

صنعت کاغذ کشور به تدریج مشکل مواد اولیه خود را در سال‌های اخیر بیشتر احساس کرده و لازم است همگام با استفاده از فناوری‌های جدید، راه‌کارهایی علمی برای استفاده از منابع جدید و بهبود کیفیت و کمیت محصولات تولیدی جهت دستیابی به کاغذ در کشور اتخاذ نماید.

در خصوص ماده اولیه، کاغذ منابع لیگنو سلولزی غیرچوبی قادرند نقش مهمی در صنعت کاغذ ایفا نمایند.

خمیر کاغذ که یک توده لیفی می‌باشد، و بعنوان مهمترین ماده اولیه صنایع کاغذ محسوب می‌شوند، از درختان جنگلی، ضایعات کشاورزی و کاغذهای باطله بازیافتی قابل تأمین است. مهمترین و مناسب‌ترین منبع تولید خمیر کاغذ، درختان جنگلی است که متأسفانه فقر سرانه جنگل در کشور و برداشت نامناسب و بی رویه از جنگل‌ها در یکی دو دهه اخیر و عدم جایگزینی گونه‌های مناسب، امروزه محدودیت‌های شدیدی را برای صنایع خمیرسازی کاغذ در کشور بوجود آورده است.

از این رو ناگزیر به تأمین مواد اولیه از منابع دیگر داریم،منجمله استفاده از ضایعات کشاورزی شامل کاه و کلش و باگاس، که استان خوزستان بعنوان قطب تولیدات صنایع نیشکری در ۹کارخانه تولید شکر اعم از کوچک و بزرگ و تولید بسیار انبوه تفاله نیشکر یا،همان باگاس که گاها بر اثر عدم استفاده از آن مجبور به آتش زدن آن میشوند،و آلودگی محیط زیست را در بر دارد و هم از بین رفتن بهترین مواد اولیه جهت تولید خمیرکاغذ بسادگی از دست می رود و سرمایه ای تباه می گردد.تعداد بازدید : 30104
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 15:19- 1398/6/30
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت تجارت گستران خوارزمی می باشد ©