فارسی - English
 
 
 
صفحه اصلی

پیوند های مرتبط:: گزارش ۹ ماهه سال ۱۳۹۳ صنعت طیور

در گزارش تحلیلی سال ۱۳۹۲ که در ابتدای سال ۱۳۹۳ به چاپ رسید، پیش‌بینی شده بود که سال ۱۳۹۳ سال مطلوبی برای تولیدکنندگان صنعت طیور اعم از مرغ، تخم‌مرغ و جوجه نخواهد بود. هم اکنون که بیش از ۹ ماه از سال ۱۳۹۳ گذشته است، پیش‌بینی انجام شده در ابتدای سال به حقیقت پیوست.
بـازار
جوجه یکروزه:
همانطور که ملاحظه می‌نمایید، قیمت فروش جوجه یکروزه از تیر ماه شروع به سقوط کرد و در آبان ماه با فروش متوسط حدود ۵۴۵۲ ریال به قعر قیمت در ۹ ماه گذشته رسید. میانگین قیمت ۹ ماهه سال ۱۳۹۳ حدود ۹.۵۰۰ ریال می‌باشد که حدود ۲.۵۰۰ ریال زیر قیمت تمام شده است. یعنی اگر حدود ۹۰۰ میلیون قطعه جوجه در این ۹ ماه تولید شده باشد، زیانی حدود ۲.۲۵۰ میلیارد ریال به تولیدکنندگان جوجه یکروزه وارد شده است. برای تولیدکنندگانی که اوج تولیدشان از مرداد تا پایان آذر بوده، هر قطعه حدود ۵.۰۰۰ ریال زیان داشته است.
نوسان قیمت‌ها که نشان از تلاطم بازار دارد به شکل بی‌سابقه‌ای بالا بوده و به حدود ۳۶% رسیده است. پیش‌بینی می‌شود که قیمت جوجه یکروزه تا شهریور ماه ۱۳۹۴ بهبود چندانی نداشته باشد؛ مگر اینکه پیشنهادات این انجمن در مورد کنترل تولید (جمع‌آوری تخم‌مرغ نطفه‌دار، حذف گله‌های بالای ۵۰ هفته، صادرات مازاد تولید و ...) دقیقاً مورد توجه قرار گرفته و اجرا گردد.
مرغ زنده:
قیمت مرغ زنده در ۹ ماهه سال ۱۳۹۳به ازای هر کیلوگرم حدود ۴۶.۰۰۰ ریال بوده و لیکن از شهریور ماه به بعد قیمت‌ها کاهش یافته و در آبان ماه به قعر خود یعنی حدود ۳۷.۶۹۴ ریال در هر کیلوگرم رسید. البته قیمت‌ها در مناطق مختلف کشور متفاوت است، حتی بعضاً حدود ۳.۰۰۰ ریال اختلاف قیمت بین نقاط مختلف مشاهده می‌شود.
متوسط قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده حدود ۴۴.۰۰۰ ریال (که خرید/ فروش نقدی آن ۴۱.۵۰۰ ریال) در ۹ ماهه سال ۱۳۹۳ می‌باشد که نوسانی معادل۵/۷%داشته است. با توجه به قیمت تمام شده حدود ۴۸.۰۰۰ ریال، هر کیلوگرم مرغ زنده حدود ۶.۵۰۰ ریال زیان داشته است. با توجه به تولید ۵/۱ میلیون تن مرغ زنده در ۹ ماهه سال ۱۳۹۳ زیانی حدود ۹.۷۵۰ میلیارد ریال بر جای گذاشته است.
در حال حاضر با وجود بیش از یکصد هزار تن مرغ آماده طبخ در سردخانه‌های شرکت پشتیبانی امور دام، و با توجه به اینکه تولید رو به افزایش است، هیچ امیدی برای افزایش قیمت مرغ زنده وجود ندارد و به نظر می‌رسد که سال ۱۳۹۴ هم بازارمناسبی برای پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی نباشد.
تخم‌مرغ:
قیمت تخم‌مرغ در ۹ ماهه سال ۱۳۹۳ حدود ۳۲.۰۰۰ ریال بوده که نوسانی حدود ۱۳% داشته است. در صورتی که قیمت تمام شده تخم‌مرغ حدود ۳۸.۰۰۰ ریال باشد، هر کیلوگرم تخم‌مرغ زیانی حدود ۶.۰۰۰ ریال داشته که اگر حدود ۶۰۰ هزار تن تخم‌مرغ در این ۹ ماه تولید شده باشد، زیان کل حدود ۳.۶۰۰ میلیارد ریال می‌شود.
بیشترین قیمت تخم‌مرغ در ۹ ماهه سال ۱۳۹۳ در شهریور ماه با حدود ۳۶.۲۰۰ ریال و کمترین آن حدود ۲۶.۷۰۰ریال در ماه‌های فروردین و اردیبهشت بوده است. خوشبختانه صادرات تخم‌مرغ در این ۹ ماه حدود ۵۰ هزار تن بوده که ضمن کمک به کنترل تولید، صنعت طیور ایران وارد بازارهای منطقه شده است. مزارع مادر تخمگذار با عدم چیدن تخم‌مرغ برای جوجه یکروزه عطش جوجه‌ریزی گله‌های تجاری تخمگذار را کم کرده و تولید را مدیریت نمودند.
زیان صنعت:
مجموع زیان تولیدکنندگان مرغ، تخم‌مرغ و جوجه یکروزه در ۹ ماه گذشته حدود ۱۵.۶۰۰ میلیارد ریال برآورده می‌شود که با توجه به اینکه اقدامات جدی هم برای مدیریت تولید بیش از نیاز صورت نگرفته است. آینده همچنان در پرده ابهام خواهد بود.
ذرت:
قیمت ذرت در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۳ روند کاهشی داشته و از ۱۰.۰۶۸ ریال در فروردین به حدود ۸.۱۱۸ ریال در دی‌ ماه رسید. متوسط قیمت ذرت در این مدت ۹.۲۵۷ ریال با نوسان قیمتی حدود ۸% رسید. با توجه به تغییر نرخ ارز از اول سال ۱۳۹۴ به حدود ۲۸.۵۰۰ ریال، پیش‌بینی می‌شود که قیمت ذرت حدود ۱۰% افزایش یابد.
کنجاله سویا:
قیمت کنجاله سویا در فروردین حدود ۱۹.۰۰۰ ریال بود که در آبان ماه به ۱۶.۵۵۰ ریال رسید. متوسط قیمت کنجاله سویا در این دوره ۱۷.۲۹۳ ریال شد و نوسان قیمت‌ها حدود ۵% رسید.
در مجموع قیمت نهاده‌های اصلی صنعت طیور روند کاهشی داشته و از این بابت مرغداران تحت فشار مضاعف نبوده‌اند.
نوسانات:
مقایسه نوسانات محصولات و نهاده‌های صنعت طیور نشان می‌دهد که بیشترین نوسان را جوجه یکروزه گوشتی (حدود ۳۶%) و پس از آن تخم‌مرغ (حدود ۱۳%) و سپس مرغ زنده (حدود ۷%) داشته است. ذرت و کنجاله سویا نوسان چندانی نداشته‌اند. در طول ۹ ماه، ذرت حدود ۸% و کنجاله سویا حدود ۵% نوسان داشته است. در مقایسه با محصولات و نهاده‌های صنعت طیور، گوشت قرمز حدود ۱% نوسان داشته است.
تولیــد
جوجه یکروزه:
جوجه‌ریزی گله‌های مادر در ۹ ماهه اول ۸.۴۳۹.۱۹۴  قطعه یعنی ماهیانه به طور متوسط ۹۳۷.۶۸۸ قطعه در ماه جوجه‌ریزی شده است.
پیش‌بینی می‌شود که سال ۱۳۹۳ بیش از ۱۱ میلیون قطعه جوجه‌ یکروزه مادر جوجه‌ریزی شود که قدری بیش از جوجه‌ریزی سال ۱۳۹۲ خواهد شد.
با توجه به جوجه‌ریزی مادر صورت گرفته تاکنون، پیش‌بینی می‌شود که در چهار ماهه اول سال ۱۳۹۴ به طور متوسط بیش از ۱۱۰ میلیون قطعه جوجه یکروزه گوشتی در ماه تولید شود. جذب این میزان جوجه گوشتی مسلماً مشکل خواهد بود و موجب کاهش شدید قیمت جوجه یکروزه خواهد شد.
مرغ گوشتی:
براساس پیش‌بینی‌های انجام شده، در نیمه اول سال ۱۳۹۴ بیش از یک میلیون تن مرغ آماده طبخ تولید خواهد شد. با توجه به رکود اقتصادی، تورم و کاهش قدرت خرید مردم، به نظر می‌رسد که جذب این میزان مرغ در بازار با مشکلاتی روبرو شود و قیمت‌ها نه تنها افزایشی نباشد، بلکه قدری هم سقوط کند. قیمت نهاده‌ها هم که در بودجه سال ۱۳۹۴ بر مبنای دلار ۲۸.۵۰۰ ریال وارد خواهد شد، حداقل ۷% افزایش خواهد داشت. این به معنای سالی بسیار سخت برای تولیدکنندگان مرغ گوشتی است.
توصیـه
به اعضاء:
سقوط قیمت نفت، رکود اقتصادی حاکم، شرایط تورمی و کاهش قدرت خرید مردم، موجبات کاهش مصرف محصولات طیور فراهم نموده و تلاطمات بسیار ناگواری را در صنعت رقم زده است. متأسفانه پیش‌بینی می‌شود که این وضعیت کماکان برای سال ۱۳۹۴ ادامه داشته باشد. این انجمن اکیداً توصیه می‌نماید که اعضای محترم دست به توسعه فیزیکی نزنند، اصلاحات لازم جهت بهینه نمودن مزارع را صورت داده و نسبت به مدیریت بدهی‌هایشان توجه بیشتری نمایند. در این شرایط که صنعت دچار بحران بوده و با فروش در زیان و نسیه روبروست؛ مدیریت نقدینگی، توجه به بازپرداخت یا استمهال وام‌های دریافتی اهمیت ویژه‌ای دارد.
به مسئولین و دست‌اندرکاران:
۱. برای توسعه کمّی صنعت ممنوعیت قائل شوند.
۲. از تشکیل مجموعه‌های تولیدی یکپارچه حمایت جدّی و عملیاتی بعمل آید.
۳. در سال جاری و در بودجه سال ۱۳۹۴ بین ۲۰-۱۵% قیمت صادراتی محصولات صنعت طیور (مرغ، تخم‌مرغ و جوجه یکروزه) مشوق صادراتی از محل بودجه هدفمندی یارانه‌های سهم تولید قائل شوند.
۴. تا زمانی که برنامه‌ای برای تشویق صادراتی وجود ندارد برنامه‌ریزی تولید صرفاً براساس نیاز داخلی و با توجه به قدرت خرید مردم صورت پذیرد.
۵. بستر لازم برای تأمین سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی را فراهم و شبیه کشورهای هم‌تراز (ترکیه و ...) با کارمزد کم و شیوه مناسب پرداخت گردد.
۶. حمایت از تشکیل یک تشکل واحد به عنوان نماینده کل صنعت طیور.


تعداد بازدید : 8177
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 20:52- 1399/9/5
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت تجارت گستران خوارزمی می باشد ©