اتحادیه ناشران و کتاب فروشان در حفظ حقوق اعضا و مصرف کننده 1400/05/06


اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان در حفظ حقوق اعضا و مصرف‌کننده سربلند است

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در ادامه با اشاره به بحران کاغذ همزمان با بحران ناشی از شیوع کرونا در کشور، گفت: شاید خیلی از دوستان اصلا تصور نکنند، اگر اتحادیه به‌طور جدی وارد مقوله کاغذ نشده بود و با بالاترین مسئولان کشور در این حوزه مذاکره و بحث و رایزنی نکرده بود، چه اتفاقی در انتظار صنعت نشر و کتاب بود.

حسن‌پور با اشاره به تلاش و رایزنی‌های اتحادیه ناشران و کتابفروشان برای اختصاص سهمیه برای کاغذ با ارز دولتی، ادامه داد: با اطمینان عرض می‌کنم، بنگاهی در کشور نداریم که دو یا سه سال تمام، با ارز ترجیحی کاغذ دریافت و با همان ارز و بدون قیمت در اختیار ناشر گذاشته باشد، اما اتحادیه این کار را کرد؛ بنابراین وقتی در شورای عالی اقتصاد صحبت می‌کنیم، سرمان بلند است که اتحادیه مدافع حقوق اعضا و مصرف‌کننده بوده است.

وی درباره افزایش قیمت کتاب به رغم تلاش اتحادیه در کنترل قیمت کاغذ هم گفت: در تولید کتاب، حدود ۲۳ گزینه دخیل هستند که شاید بیش از ۱۷ گزینه آن تقریبا ۷۰۰ تا ۸۰۰ درصد، افزایش قیمت پیدا کرده است و اگر کاغذ را هم به آن اضافه می‌کردیم، حتما فاجعه رخ می‌داد.

حسن‌پور همچنین با اشاره به پشتیبانی اتحادیه ناشران و کتابفروشان از فعالان حوزه کتاب گویا و الکترونیک، تاکید کرد: در اتحادیه تلاش بر این است که منافع همه دوستان و همکارانمان در حوزه نشر را جذب کنیم و قدرت و توانایی قانونی هم داریم. یعنی علاوه‌بر پشتیبانی قانون نظام صنفی، تمام دستگاه‌های کشور طبق این قانون ملزم به تعامل با اتحادیه هستند.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان در پاسخ به سوال برخی منتقدین درباره بیان نشدن مواضع اتحادیه در برخی مسائل، هم عنوان کرد: اتحادیه اگر در مساله‌ای در ارتباط با یک وزارتخانه بتواند مطالبه خود را با یک نامه یا مذاکره به‌دست آورد، آن را رسانه‌ای نخواهد کرد و این به معنی پیگیری نکردن یا موضع نگرفتن اتحادیه نیست.
حسن‌پور ضمن اعلام حمایت اتحادیه از ناشران الکترونیک و صوتی، گفت: برخی مواقع این تهمت به بنده زده می‌شود که با ناشران غیرمکتوب مخالف هستم؛ اما درحقیقت این‌طور نیست.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان درباره جمع‌آوری یک میلیون کتاب قاچاق در تهران هم عنوان کرد: وقتی اعضای اتحادیه احساس کردند ناشران رسمی، معتبر و خوب زحمت می‌کشند و کار کیفی خوب، چاپ و به بازار ارائه می‌کنند؛ اما مصرف نمی‌شود، نخستین‌بار به‌صورت جدی به این مساله ورود کرد. در واقع با تلاش زیاد توانستیم برای دستگاه‌های قضایی، امنیتی، پلیس و شهرداری روشن کنیم که چه اتفاقی در حال رخ دادن است و چگونه حقوق ناشر، مولف و مترجم را متاثر کرده است.

تعداد بازدید : 2468