دست خالی واردکنندگان از ارز دولتی و نیمایی کاغذ - ناشران کاغذ دپو می‌کنند 1399/10/10

در حالی که ماه‌ها است ارز نیمایی برای کاغذ اختصاص پیدا نمی‌کند‌، خبری از تخصیص ارز دولتی برای کاغذ فرهنگی نیز نیست و این موجب شده از یک طرف واردکنندگان توزیع را قطره‌چکانی کنند و از سوی دیگر ناشران اقدام به خرید کاغذ بیشتر و انبار آن کنند.
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ این روزها ناشران و واردکنندگان کاغذ یک دغدغه مهم و مشترک دارند و آن تامین ارز مورد نیاز برای واردات کاغذ است،‌ ناشران که همه ساله در این ایام فراغت بعد از نمایشگاه کتاب را سپری می‌کردند،‌ حالا باید جبران خساراتی که در سه ماهه درگیر بودن با شرایط کرونا متحمل شده‌اند، نیز داشته باشند‌؛ این در حالی است که خبری از تخصیص ارز ۸۰ میلیون یورویی کاغذ فرهنگی که به نشر و مطبوعات اختصاص پیدا می‌کرد‌، نیست. کاغذ در بازار آزاد نیز گران‌تر شده است و در نتیجه ناشر با ضررهای اقتصادی بیشتری مواجه خواهد شد.
با وجود اینکه اتحادیه ناشران آشنا و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مذاکره با واردکنندگان آن‌ها را ترغیب به ثبت سفارش‌های جدید کرده و امید تأمین این ارز از سوی دولت را مطرح کرده‌اند،‌ این واردکنندگان چندان خوش‌بین نیستند و معتقدند در شرایط کنونی کشور نمی‌توان چندان امیدوار به تامین ارز آن هم ۸۰ میلیون یورو برای کاغذ بود.
در عین حال تکلیف تخصیص ارز نیمایی نیز هنوز مشخص نشده است،‌ عمده واردکنندگان کاغذ بیش از شش ماه است که ارزی برای کاغذ دریافت نکرده‌اند‌، محموله‌هایی نیز که در ابتدای سال تاکنون وارد شده‌اند در سال گذشته تخصیص ارز داشته‌اند. این شرایط منجر به این شده است که واردکنندگان دست به عصا حرکت کرده و نسبت به توزیع کاغذهای خود قطره‌چکانی عمل کنند،‌ در نتیجه با کمبود عرضه در بازار قیمت‌ها افزایش پیدا کرده است.


تعداد بازدید : 291